Home » „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски со награда во Норвешка

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски со награда во Норвешка

by culturalchat

“Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски ја освои главната награда „Аурора“ на Меѓународниот филмски фестивал во Тромсе, Норвешка, кој се одржа од 15. до 21. јануари, а наградата, меѓу другото, беше и парична во износ од 5.000 евра. По овој успех следува и американската кинопремиера на 26. јануари.

„Домаќинство за почетници“ е третиот филм, а прв македонски на македонско-австралискиот автор Горан Столевски. Светската премиера ја имаше на 80. Филмски фестивал во Венеција во програмата „Хоризонти“, при што доби одлични рецензии и ја освои една од паралелните награди „Квир лав“, во конкуренција од 16 филмови.

Беше и македонскиот кандидат за „Оскар“, но не влезе во потесната листа за номинација. Столевски истакна дека тој дури по извесно време станал свесен дека филмовите му се автобиографски и дека го води инстинкт и не пишува со никаква намера или план.

Премиерата во Македонија ја имаше на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ како и во Синеплекс во Скопје.

Главните улоги ги играат Анамариа Маринка и Алина Сербан од Романија, Самсон Селим, Миа Мустафа и Џада Селим од Македонија и Владимир Тинтор од Хрватска. Во споредни улоги се македонските актерки Сара Климоска и Ајше Усеини и Розафа Челај од Косово. Директор на фотографија e Наум Доксевски. Филмот е во продукција на „Лист продукција“ – Скопје.

Филмската приказна на Столевски се занимава со универзалните вредности на семејството – она во кое сме се родиле и она кое самите сме го избрале.

Снимањето на филмот се одвиваше во јули 2022 година во Скопје, а додека пост-продукцијата се работеше на релација Европа – Австралија и тоа во Мелбурн, Аделаида, Гетеборг и Варшава.

 

Related Articles