Home » Нова награда за „Кајмак“ на филмски фестивал во Италија

Нова награда за „Кајмак“ на филмски фестивал во Италија

by culturalchat

Филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски ја заврши 2023 година со нова меѓународна награда – седма по ред за филмот, а вкупно десетта заедно со трите кои ги доби македонскиот режисер во текот на изминатата година. „Кајмак“ беше прогласен за најдобар филм на фестивалот и-Фест во Палермо, Сицилија, кој заврши на 29. декември. Филмот ја доби Меѓународната награда на Град Палермо, а куриозитет е дека таа е изработена од прославениот сицилијански керамичар Нино Парука, кој годинава одбележува половина век творештво.

Фестивалот му оддаде почит и на Манчевски, со почесна проекција на неговиот легендарен филм „Пред дождот“, добитник на „Златен лав“ во Венеција и на номинација за „Оскар“, како и со мастерклас што режисерот го одржа во Палермо.

„Кајмак“ новата 2024 година ја стартува во официјална конкуренција за најдобар филм на фестивалот во Буенос Аирес, Аргентина. Инаку, македонско-данско-холандско-хрватска копродукција, поддржана од Еуримаж, ја имаше светската премиера на фестивалот во Токио (А-категорија) во ноември 2022, а потоа продолжи со глобална фестивалска турнеја во Тајпеј, Португалија, Италија, САД, Холандија, Бугарија, Србија, Црна Гора, Албанија итн. „Кајмак“ беше најгледан филм во Македонија во 2022 година и е еден од најуспешните македонски филмови и со најширок пласман во светот. Тој е продаден за редовна дистрибуција во педесетина земји од Европа, Северна Америка, Јужна Америка, Централна Америка, како и во Австралија и Карибите – од Аргентина, Бразил и Мексико до Грција, Кипар и Холандија, од Јамајка, Аруба, Барбадос до Албанија и Бугарија; од Парагвај и Хаити до Суринам, од Гвајана и Ст. Китс и Невис до Данска, Хрватска.

 

 

Related Articles