Home » Одржливата мода се среќава со свесниот иновативен дизајн на Модниот викенд во Скопје

Одржливата мода се среќава со свесниот иновативен дизајн на Модниот викенд во Скопје

by culturalchat

Синоќа, Скопје го означи почетокот на култниот настан Моден викенд (FWSK) уште еднаш одбележувајќи го доаѓањето на есента со своето 27-мо издание кое ги надминува традиционалните граници на модата. Од 28-ми до 30-ти септември, овој многу очекуван настан носи нов ветер во комплексот Урбан Гарден во скопски Аеродром, трансформирајќи го во пулсирачки центар на мода и иновации со обмислен дискурс. Ова издание на FWSK продолжува да ја истакнува одржливоста, тема која организаторите ја застапуваат подолг период, нагласувајќи ја „Улогата на заедницата во свесниот дизајн и модата“. Сепак, настанот оди подалеку од обичните прикази на најновите колекции на сезоната од страна на новите дизајнери. Тоа е внимателно куриран сет од работилници, уметнички инсталации, филмски проекции и проникливи дијалози, сите прецизно вткаени околу виталната тема на одржливата мода.

Првата вечер ја започна Аника Илоска која го одбележа своето деби со „Перениал“ и колекцијата „Capsule 03“. дека Креациите на Илоска танцуваа меѓу безвременската елеганција и современиот раб.

Нејзините дизајни, повторувајќи ја одржливоста, имаа суптилни отпечатоци од нејзината единствена визија, покажувајќи деликатна рамнотежа помеѓу флуидноста и структурата. „ Перениал“, како што сугерира името, ја симболизира издржливоста и постојаната еволуција, инкапсулирајќи го трансформативното патување на модата низ објективот на еко-свеста.

Сестрите од дизајнерското дуо, Едита и Блерина Деда, направија впечатлив влез на стартот на FWSK со претставувањето на нивниот бренд „CRIUS“ и нивната деби колекција „7 Deadly Sins“. Колекцијата резонираше со живописни изрази и иновативни дизајни. Секое парче илустрираше своја приказна, преку слични текстури и еклектични палети. „CRIUS“ го означува спојувањето на динамичната креативност и прогресивната мода, манифестирајќи ја суштината на одржливоста.

Првата вечер, свое претставување имаше и Вера Ангелако со „Wear the party“ од брендот PINC Partywear. Колекцијата на Ангелако одекна со неограничена радост и жива енергија, трансформирајќи ја пистата во динамична платформа на славење на стилот. Нејзините дизајни, ја отсликуваа нејзината посветеност на одржлива мода, како олицетворение на духот на свесните прослави.

И Радмила Георгиева ја прикажа својата колекција „Слобода“, афирмирајќи го својот матичен Европскиот универзитет во Скопје. Дизајните на Георгиева одразуваа хармонична синтеза на едноставноста и иновативноста, отелотворувајќи ја слободата и флуидноста својствени на модата. „Слобода“ дефитивно ќе биде потсетник за трансформативната моќ на модата.

Александра Митковска го затвори првиот ден на Моден викенд  Скопје, со својата колекција „VIBRAZIONI DESIGN“. Митковска, ја спојува едноставноста со авангардата, канализирајќи ја својата способност да создава наративи преку нејзините дизајни. „VIBRAZIONI DESIGN“ е игра на текстури, палети и силуети, при што секое парче е спој на естетска едноставност и одржлив концепт, кој совршено го потврдува духот на FWSK.

Моден викенд Скопје ќе има и тридневен шоурум во кој ќе бидат претставени најновите колекции на реномирани дизајнери: Мирјана Јосифоска, позната по своите одржливи капи изработени од етички, рециклирани и природни материјали, академската уметница Љубица М. Солак со колекцијата „ANABASIS“, истакнувајќи ја елвацијата  на модата преку уметност, Магдалена Таневска, одржлив моден дизајнер посветен на придонесот за поодржлив начин на живеење и работа ќе се претстави со својот нов бренд NOT COL.

Дополнително, Александар Топиќ, мултиталентиран дизајнер од Нови Сад, Србија, ќе ги прикаже своите уникатни дизајни и креации. Од комплетната програма која ја објави организаторот, може да се заклучи дека FWSK е повеќеслоен проект. Се стреми да ја едуцира, инспирира и да ја поттикне заедницата кон одржлива иднина, признавајќи ја суштинската улога што модната индустрија ја игра во глобалната екологија. Тоа е јасен повик за акција, потсетник за дизајнерите и потрошувачите за значајното влијание што го имаат врз креирањето на иднината, постигнувајќи рамнотежа помеѓу блескавата мода и еколошката одговорност.

Related Articles