Home » Од 4.ноември редовен репертоар во Кино Манаки Битола

Од 4.ноември редовен репертоар во Кино Манаки Битола

by culturalchat

102 години после првата филмска проекција во Кино бавчата на Браќа Манаки, 10 години после поставувањето на камен темелникот на возообновениот објект, Киното Манаки, со редовен филмски репертоар, ги отвора вратите за вљубениците во филмот и филмската уметност.

„ Со слободна мисла, подготвени за нова филмска магија од 4. ноември, започнуваме со филмски стории, кои соодетствуваат на денешнината, ги рушат стереотипите на воздржаност и одважно и вртоглаво се втурнуваат во вителот на актуелното, горливото, ранливото, убавото, грдото и доброто, одмаздољубивото и рамнодушното, тажното и среќното, во она што ни е на дофат, но и во она што е далеку од нас, во трансцедентното и во суровото реално. Битола започнува да освојува со филмови што ќе се паметат, проектирани во акустичен и современ простор, доволно голем, за да ги допре срцата на најсилните и да создаде прекрасни, филмски мигови, за најсензитивните. Ако го видите тој магичен момент, тогаш Вие сте наша публика. Вашите суперлативи, но и критички осврт,ќе бидат наш мотив, да го совладаме непобедливото, да го достигнеме далечното. Започнуваме заедно од 4 Ноември со нов предизвик за битолската култура, за филмска Битола“, информираа од Кино Манаки-Битола.

Од 4.11 до 11.11, Кино Манаки со следниот филмски репертоар:

  1. МОЈАТА ГОЛЕМА ДЕБЕЛА ГРЧКА СВАДБА 3

„Мојата голема дебела грчка свадба 3“ е американска романтична комедија од 2023 година, напишан и режиран од Ниа Вардалос. Во третиот дел од франшизата „Мојата голема дебела грчка свадба“ играат Вардалос, Џон Корбет, Луис Мендилор, Елена Кампурис, Гиа Каридес, Џои Фатоне, Леини Казан и Андреа Мартин.

Во овој дел не глумат Мајкл Константин (кој почина во 2021 година) и Бес Мајслер. Снимањето се одвиваше во Атина, Грција, од јуни до август 2022 година.

Филмот беше објавен во Соединетите Држави на 8 септември 2023 година, од страна на Focus Features. Доби генерално негативни критики од критичарите и заработи 35 милиони долари ширум светот.

Почеток на проекции:

4.11.2023 – 18:00 ч

6.11.2023 – 18:00 ч

7.11.2023 – 18:00 ч

Цена на Влезница: 200 МКД

Оригинален наслов:

My Big Fat Greek Wedding 3

Траење на филмот:

91 Минути

Земја / година:

USA/2023

Жанр:

Комедија, Драма, Романтичен / љубовен

Глумци:

Elena Kampouris, John Corbett, Louis Mandylor, Lainie Kazan, Nia Vardalos, Andrea Martin

Режија:

Nia Vardalos

Дистрибутер:

Premium Film

Возрасна Категорија:

12 +

 

2. УБИЈЦИ НА ЦВЕТНАТА МЕСЕЧИНА

Убијците на цветната месечина е американски епски вестерн криминалистички филм од 2023 година, во режија и продукција на Мартин Скорсезе, кој го напиша сценариото заедно со Ерик Рот, базирано на истоимената книга од 2017 година на Дејвид Гран.

Дејствието се фокусира на серија убиства во Оклахома во племето Осаж во текот на 1920-тите, извршени откако нафтата беше откриена на племенското земјиште. Ѕвездената актерска екипа ја сочинуваат: Леонардо ди Каприо, Роберт де Ниро и Лили Гледстон, а во споредните улоги се Џеси Племонс, Танту Кардинал, Џон Литгоу и Брендан Фрејзер. Во овој фил се означува шестата филмска соработка помеѓу Скорсезе и Ди Каприо и десетта меѓу Скорсезе и Де Ниро.

Почеток на проекции:

4.11.2023 – 20:00 ч

6.11.2023 – 20:00 ч

7.11.2023 – 20:00 ч

8.11.2023 – 20:00 ч

Цена на Влезница: 200 МКД

Оригинален наслов:

Killers of the Flower Moon

Траење на филмот:

186 Минути

Земја / година:

USA/2023

Жанр:

Криминалистички, Драма, Историски

Глумци:

Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, John Lithgow

Режија:

Martin Scorsese

Дистрибутер:

Konstantin Film MKD DOOEL Skopje

Возрасна Категорија:

 

3. ЏЕРИХО РИЏ

Џерико Риџ е британски трилер филм за опстанок од 2023 година, напишан и режиран од Вил Гилби. Во него глуми Ники Амука-Брд заедно со Мајкл Соча, Зак Морис и Соли Меклаод.

Заробен без поддршка, полицаец од мал град открива дека канцеларијата на Шерифот е цел на нарко картел во северната држава Вашингтон.

Почеток на проекции:

8.11.2023 – 18:00 ч

9.11.2023 – 18:00 ч

10.11.2023 – 18:00 ч

Цена на Влезница: 200 МКД

Оригинален наслов:

Jericho Ridge

Траење на филмот:

87 Минути

Земја / година:

RKS, GBR/2022

Жанр:

Акција, Трилер

Глумци:

Nikki Amuka-Bird, Solly McLeod, Zack Morris, Michael Socha, Capital T

Режија:

Will Gilbey

Дистрибутер:

Konstantin Film MKD DOOEL Skopje

Возрасна Категорија:

4. ОПЕНХАЈМЕР

„Опенхајмер“ е биографски филм од 2023 година, напишан и режиран од Кристофер Нолан. Во него глуми Килијан Марфи како Џ. Роберт Опенхајмер, американскиот теоретски физичар кој е „таткото на атомската бомба“. Филмот говори за неговата улога во проектот Менхетен – потфатот од Втората светска војна кој го разви првото нуклеарно оружје. Заснован на биографијата „Американски Прометеј“ од 2005 година од Каи Бирд и Мартин Џеј Шервин, филмот ја прикажува кариерата на Опенхајмер, со приказната главно фокусирана на неговите студии, негиот удел на проектот Менхетен за време на Втората светска војна и неговиот евентуален пад од славата поради неговото безбедносно сослушување во 1954 година. Улогите ги толкуваат: Емили Блант како сопругата на Опенхајмер „Кити“, Мет Дејмон како шеф на проектот Менхетен Лесли Гроувс, Роберт Дауни Џуниор како член на американската Комисија за атомска енергија Луис Штраус и Флоренс Пју како комунистичката љубовница на Опенхајмер, Жан Татлок. Во споредната екипа на актерската екипа се Џош Хартнет, Кејси Афлек, Рами Малек и Кенет Брана.

Почеток на проекции:

9.11.2023 – 20:00 ч

10.11.2023 – 20:00 ч

11.11.2023 – 20:00 ч

Цена на Влезница: 200 МКД

Оригинален наслов:

Oppenheimer

Земја / година:

USA, GBR/2023

Жанр:

Биографски, Драма, Историски

Глумци:

Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh

Режија:

Christopher Nolan

Дистрибутер:

Premium Film

Возрасна Категорија:

Related Articles