Home » Режисерката Софија Ристевска дел од годинешниот маратон на комедијата

Режисерката Софија Ристевска дел од годинешниот маратон на комедијата

by culturalchat

Во четврток во Охрид започнува четвртиот маратон на комедијата кој ќе трае до 14-ти август.

Маратонот вклучува дваесет и две шоуа во исто толку денови. Љубителите на добриот хумор ќе можат да уживаат во настапите на Никола Тодороски, Зоран Донев, Јован Цветкоски, Илија Богданоски, Никола Сиљаноски, како и гостите комичари од соседна Србија: Александар Перишиќ, Никола Силиќ и Ненад Шиља Стефановски.

Во петок на 22ри јули, во 20ч. настапува режисерката Софија Ристевска.

„ Повелете на феминистички, субверзивен и нецензуриран хумор! Јас едвај чекам да застанам на сцена и да започнам да зборувам. Ви го ветувам мојот свет на дланка, без задршки и без рестрикции. Му се заблагодарувам на мојот колега и пријател Никола Тодороски, што се залага за поголемо присуство на жените во stand up комедијата и што ме покани да настапам“, напиша Софија на социјалните мрежи.

„ На овогодинешниот маратон свое шоу на англиски јазик ќе има и Влад Илиќ кој доаѓа од Лондон, како и познатите актери Атанас Атанасовски, Тино Костадиноски и Бојан Кирковски од Скопје. Секако тука се и препознатливите шоуа Импровокација, Евтини Секс Приказни и Two mothers brothers – комеди кабаре на актерите Стрезо Стаматовски и Никола Тодороски“, велат организаторите.

Сите шоуа започнуваат во 20:00 часот, а локација на која ќе се одржи маратонот е познатиот клуб Џез Ин, како и керал сцената на Народен Театар Охрид.

 

Related Articles