Home » Нова награда за филмот „Северен пол“

Нова награда за филмот „Северен пол“

by culturalchat

Филмот „Северен пол” ја започна 2023 година со награда.Овојпат се работи за 26. награда по ред, за најдобар краток филм во категоријата “Фикција” на седмото издание на фестивалот Dona i Cinema Mujer y Cine Woman & Film  кој се одржа од 27-ми јануари до 4-ти февруари во Валенсија, Шпанија. Овој филм ја потврди високата позиција на Македонија на светската мапа од филмската уметност и ги отвори вратите на македонската кинематографија на еден од најреномираните филмски фестивали, Канскиот.

Претходно филмот ја освои наградата за “Најдобар краток филм” во интернационална конкуренција на 9-то издание на Smita Patil Documentary and Short Film Festival кој се одржа во Пуна,Индија. Филмот кој е во режија на битолчанката Марија Апчевска, ги доби наградите : за најдобра актерка за Антонија Белазелкоска на фестивалот во Приштина, тука е и наградата за најдобар краткометражен филм на фестивалот во Црна Гора и други. Ја надмина бројката од 100 фестивалски учества ширум светот, а во низата на последните награди е и наградата за “Најдобра актерка” во категоријата KIDDOS на 11 издание на Visioni Corte Film Festival  за талентираната, млада актерка Антонија Белазелкоска.

„Северен Пол“, кој досега учествуваше на повеќе интернационални фестивали и освои награди, имаше и номинација за Европските филмски награди (EFA) се квалификуваше за наградата „Оскар“. Претходно филмот освои и две награди во рамките на интернационалната селекција на 4-то издание на Castrovillari Film Festival. Наградата за најдобра актерка и’ припадна на младата и талентирана Антонија Белазелкоска и наградата за најдобра кинематографија му припадна на добро познатиот и докажан директор на фотографија Владимир Самоиловски. Исто така тука се двете награди за најдобар краток филм. Наградата KODAK BEST SHOT ON FILM ја доби во рамките  на 18-то издание на HollyShorts Film Festival кој се одржа од 11-ти до 20-ти август во Лос Анџелес.

Наградата PUNTO DI RITORNO е доделена на 3-то издание на Calabria Movie Short Film Festival кој се одржа од 17-ти до 20-ти август во Кротоне, Калабриа, Италија, две награди за најдобар краток филм и тоа на 20-то издание на Ischia Film Festival, кој се одржува во Искја, Италија и на 9-то издание на Башта фест, српскиот фестивал кој се одржуваше во Баина Башта. Исто така доби номинација за најдобар краток филм на 2-то издание на францускиот International Children Care Film Festival кој се одржуваше во Париз, како и номинација во интернационална конкуренција за најдобар краток филм на 20-то издание на Manlleu Film Festival кој се одржува во Шпанија.

Приказната на „Северен Пол“ е приказна за прифаќање и меѓуврснички притисок, раскажана низ очите на 16годишната Марго, која ја игра Антонија Белазелкоска. Сниман на локации во Скопје и Македонска Каменица. Главните улоги ги толкуваат Антонија Белазелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, сценограф Кирил Спасески, костимограф Билјана Гргур, шминкер Горан Игњатовски, монтажер Драган вон Петровиќ, дизајн на тон Игор Поповски и Бојан Паликуќа, а кастинг-директор Киријана А. Николоска. Филмот е копродукција помеѓу Македонија и Србија. Продуцент на филмот е Роберт Насков, копродуценти Милош Љубомировиќ и Горан Тодориќ. Сценариото за „Северен Пол“ беше едно од 16те избрани за развој на European Short Pitch, каде последната фаза беше јавното преставување на проектот пред публика од продуценти во Брест. Македонската премиера беше во рамките на ИФФК. Браќа Манаки, а промоциите по реномирани фестивали продолжија и тоа на Сараевскиот филмски фестивал, фестивалите во Италија, и други. Овој филм е сниман на 16 милиметарска филмска лента. Филмот беше избран во програмите на фестивалот во Талин, потоа на фестивалот во Швајцарија , на јубилејното 25 то издание, во Шведска на фестивалот кој се одржуваше од 10 ти до 21 ноември, беше прикажан на Лондонскиот фестивал за краток филм и други.

 

Related Articles